All Tools

Price Per Pound Calculator

Compare unit prices in dollars per pound to find the best value. Includes a formula, examples, and how to calculate price per pound for groceries and bulk items.

Unit Price Calculator

Compare unit prices of multiple products to find the best value. Enter price and quantity for up to 3 products.

Product A

Unit Price: $5/g
15% more expensive

Product BBest Value

Unit Price: $4.25/g
Best Value - Save up to4.25 per unit

Comparison Summary

Product BBest
Unit Price: $4.25/g
Product A
Unit Price: $5/g
15% more expensive

Price Per Pound Calculator

Compare unit prices in dollars per pound to find the best value for groceries, meat, produce, and bulk items.

Price Per Pound Formula

textPricePerPound=fractextTotalPricetextQuantityinPounds\\text{Price Per Pound} = \\frac{\\text{Total Price}}{\\text{Quantity in Pounds}} textPounds=textGramstimes0.00220462\\text{Pounds} = \\text{Grams} \\times 0.00220462 textPounds=textKilogramstimes2.20462\\text{Pounds} = \\text{Kilograms} \\times 2.20462 textPounds=textOuncestimes0.0625\\text{Pounds} = \\text{Ounces} \\times 0.0625

How to Calculate Price Per Pound

  1. Find the total price - The amount you're paying for the product
  2. Convert quantity to pounds - If the package weight is in grams, kilograms, or ounces, convert to pounds
  3. Divide - Total price divided by quantity in pounds

Worked Example

You're comparing two brands of coffee beans:

  • Brand A: $24.99 for 1kg
  • Brand B: $22.99 for 2lb

Let's calculate:

Brand A:

  • 1kg × 2.20462 = 2.205lb
  • 24.99÷2.205lb=∗∗24.99 ÷ 2.205lb = **11.33/lb**

Brand B:

  • Already in pounds: 2lb
  • 22.99÷2lb=∗∗22.99 ÷ 2lb = **11.50/lb**

Brand A is cheaper by $0.17 per pound despite the higher total price!

Common Price Per Pound Comparisons

Coffee Beans

| Brand | Weight | Price | Price Per Pound | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 1lb | 18.99∣18.99 | 18.99/lb | | Brand B | 2lb | 34.99∣34.99 | 17.50/lb | | Brand C | 5lb | 79.99∣79.99 | 16.00/lb |

Produce

| Item | Weight | Price | Price Per Pound | |------|--------|-------|-----------------| | Organic Bananas | 1lb | 0.59∣0.59 | 0.59/lb | | Conventional Bananas | 1lb | 0.45∣0.45 | 0.45/lb | | Organic Apples | 2lb bag | 4.99∣4.99 | 2.50/lb |

Meat

| Cut | Weight | Price | Price Per Pound | |-----|--------|-------|-----------------| | Ground Beef (80/20) | 1lb | 5.99∣5.99 | 5.99/lb | | Chicken Breast | 1.5lb pack | 12.99∣12.99 | 8.66/lb | | Pork Chops | 2lb pack | 17.99∣17.99 | 8.99/lb |

When to Use Price Per Pound

Price per pound is particularly useful for:

  • Grocery shopping - Compare different package sizes of the same product
  • Bulk buying - Evaluate if wholesale pricing is actually better
  • Meal prep - Calculate ingredient costs per serving
  • Restaurant pricing - Determine food costs for menu pricing
  • Farmers markets - Compare prices between vendors

Pound Conversion Reference

| Grams | Kilograms | Pounds | |-------|-----------|--------| | 100g | 0.1kg | 0.22lb | | 250g | 0.25kg | 0.55lb | | 500g | 0.5kg | 1.10lb | | 750g | 0.75kg | 1.65lb | | 1,000g | 1kg | 2.20lb | | 2,000g | 2kg | 4.41lb |

Related Tools

Other related tools