All Tools

Price Per Liter Calculator

Compare unit prices in dollars per liter to find the best value. Includes a formula, examples, and how to calculate price per liter for beverages and household liquids.

Unit Price Calculator

Compare unit prices of multiple products to find the best value. Enter price and quantity for up to 3 products.

Product A

Unit Price: $5/g
15% more expensive

Product BBest Value

Unit Price: $4.25/g
Best Value - Save up to4.25 per unit

Comparison Summary

Product BBest
Unit Price: $4.25/g
Product A
Unit Price: $5/g
15% more expensive

Price Per Liter Calculator

Compare unit prices in dollars per liter to find the best value for beverages, fuel, and household liquids.

Price Per Liter Formula

textPricePerLiter=fractextTotalPricetextQuantityinLiters\\text{Price Per Liter} = \\frac{\\text{Total Price}}{\\text{Quantity in Liters}} textLiters=textMilliliterstimes0.001\\text{Liters} = \\text{Milliliters} \\times 0.001 textLiters=textFluidOuncestimes0.0295735\\text{Liters} = \\text{Fluid Ounces} \\times 0.0295735 textLiters=textPintstimes0.473176\\text{Liters} = \\text{Pints} \\times 0.473176 textLiters=textGallonstimes3.78541\\text{Liters} = \\text{Gallons} \\times 3.78541

How to Calculate Price Per Liter

  1. Find the total price - The amount you're paying for the product
  2. Convert quantity to liters - If the package volume is in milliliters, fluid ounces, pints, or gallons, convert to liters
  3. Divide - Total price divided by quantity in liters

Worked Example

You're comparing two brands of olive oil:

  • Brand A: $12.99 for 750ml
  • Brand B: $17.99 for 1L

Let's calculate:

Brand A:

  • 750ml × 0.001 = 0.75L
  • 12.99÷0.75L=∗∗12.99 ÷ 0.75L = **17.32/L**

Brand B:

  • Already in liters: 1L
  • 17.99÷1L=∗∗17.99 ÷ 1L = **17.99/L**

Brand A is cheaper by $0.67 per liter despite the smaller package!

Common Price Per Liter Comparisons

Olive Oil

| Brand | Volume | Price | Price Per Liter | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 750ml | 12.99∣12.99 | 17.32/L | | Brand B | 1L | 17.99∣17.99 | 17.99/L | | Brand C | 3L | 47.99∣47.99 | 15.99/L |

Milk

| Brand | Volume | Price | Price Per Liter | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 1L | 1.49∣1.49 | 1.49/L | | Brand B | 2L | 2.79∣2.79 | 1.40/L | | Brand C | 3.78L (1 gal) | 4.99∣4.99 | 1.32/L |

Fuel

| Station | Price | Price Per Liter | |---------|-------|-----------------| | Station A | 3.59/gal∣3.59/gal | 0.95/L | | Station B | 3.65/gal∣3.65/gal | 0.96/L | | Station C | 3.49/gal∣3.49/gal | 0.92/L |

When to Use Price Per Liter

Price per liter is particularly useful for:

  • Beverages - Compare soda, juice, milk, and other drinks
  • Fuel - Compare gas prices across stations
  • Cleaning products - Detergents, soaps, disinfectants
  • Personal care - Shampoo, lotion, and other liquids
  • Automotive - Oil, coolant, and other fluids

Liter Conversion Reference

| Milliliters | Fluid Ounces | Pints | Gallons | Liters | |-------------|--------------|-------|---------|--------| | 100ml | 3.38fl oz | 0.21pt | 0.026gal | 0.1L | | 250ml | 8.45fl oz | 0.53pt | 0.066gal | 0.25L | | 500ml | 16.91fl oz | 1.06pt | 0.132gal | 0.5L | | 750ml | 25.36fl oz | 1.59pt | 0.198gal | 0.75L | | 1,000ml | 33.81fl oz | 2.11pt | 0.264gal | 1.0L | | 3,785ml | 128fl oz | 8pt | 1gal | 3.785L |

Related Tools

Other related tools