All Tools

Price Per Ounce Calculator

Compare unit prices in dollars per ounce to find the best value. Includes a formula, examples, and how to calculate price per ounce for groceries and household items.

Unit Price Calculator

Compare unit prices of multiple products to find the best value. Enter price and quantity for up to 3 products.

Product A

Unit Price: $5/g
15% more expensive

Product BBest Value

Unit Price: $4.25/g
Best Value - Save up to4.25 per unit

Comparison Summary

Product BBest
Unit Price: $4.25/g
Product A
Unit Price: $5/g
15% more expensive

Price Per Ounce Calculator

Compare unit prices in dollars per ounce to find the best value for groceries, precious metals, and household items.

Price Per Ounce Formula

textPricePerOunce=fractextTotalPricetextQuantityinOunces\\text{Price Per Ounce} = \\frac{\\text{Total Price}}{\\text{Quantity in Ounces}} textOunces=textGramstimes0.03527396\\text{Ounces} = \\text{Grams} \\times 0.03527396 textOunces=textKilogramstimes35.27396\\text{Ounces} = \\text{Kilograms} \\times 35.27396 textOunces=textPoundstimes16\\text{Ounces} = \\text{Pounds} \\times 16

How to Calculate Price Per Ounce

  1. Find the total price - The amount you're paying for the product
  2. Convert quantity to ounces - If the package weight is in grams, kilograms, or pounds, convert to ounces
  3. Divide - Total price divided by quantity in ounces

Worked Example

You're comparing two packages of coffee beans:

  • Package A: $24.99 for 500g
  • Package B: $19.99 for 12oz

Let's calculate:

Package A:

  • 500g × 0.03527396 = 17.64oz
  • 24.99÷17.64oz=∗∗24.99 ÷ 17.64oz = **1.42/oz**

Package B:

  • Already in ounces: 12oz
  • 19.99÷12oz=∗∗19.99 ÷ 12oz = **1.67/oz**

Package A is cheaper by $0.25 per ounce!

Common Price Per Ounce Comparisons

Coffee Beans

| Brand | Weight | Price | Price Per Ounce | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 12oz | 18.99∣18.99 | 1.58/oz | | Brand B | 340g (12oz) | 16.99∣16.99 | 1.42/oz | | Brand C | 500g (17.6oz) | 24.99∣24.99 | 1.42/oz |

Honey

| Brand | Weight | Price | Price Per Ounce | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 16oz | 22.99∣22.99 | 1.44/oz | | Brand B | 454g (16oz) | 19.99∣19.99 | 1.25/oz |

Pet Food

| Brand | Weight | Price | Price Per Ounce | |-------|--------|-------|-----------------| | Brand A | 15.5oz | 4.49∣4.49 | 0.29/oz | | Brand B | 400g (14.1oz) | 3.99∣3.99 | 0.28/oz |

When to Use Price Per Ounce

Price per ounce is particularly useful for:

  • Precious metals - Gold, silver, platinum are priced per troy ounce
  • Spices and herbs - Often sold in small ounce quantities
  • Cosmetics and personal care - Lotions, oils, serums
  • Pet food and treats - Small package sizes
  • Craft supplies - Glues, paints, and other materials

Ounce Conversion Reference

| Grams | Ounces | |-------|--------| | 1g | 0.035oz | | 10g | 0.353oz | | 25g | 0.882oz | | 50g | 1.764oz | | 100g | 3.527oz | | 250g | 8.818oz | | 500g | 17.637oz | | 1,000g | 35.274oz |

Related Tools

Other related tools